Toto sú odkazy vyňaté z dotazníkov. Otázka znela: „Čo by ste odkázali, poradili budúcim matkám reumatičkám?“ Kliknutím na číslo sa dostanete priamo k dotazníku.


1.Počúvajte hlas svojho tela, naučte sa jeho pravidlá, čo má prísť príde a byť mamou je úžasné. Slová sú zbytočné, každá budúca mamina zažije príval citov, ktoré sú doživotné. Ostatné rady a všeličo iné sú už dostupné na nete napr. aj na tejto úžasnej novovzniknutej stránke. (Dotazník č.1)

2.
Nevzdavat, vydrzat (Dotazník č.2)


3.
Já nejsem dostatečně kompetentní na jakékoli rady. Myslím, že v tomhle ohledu se nedá radit, tady každá žena musí dát na své pocity, zkušenosti, instinkty a rozhodovat se sama za sebe....Nikdo jí nemůže radit, co má dělat. A ani bych nikomu neradila, aby nějaké ženě v tomhle radil...Já jen velmi obdivuju ženy které s RA jdou do mateřství a zároveň si hluboce vážím žen s RA které se téhož dokáží vzdát.....Já to měla strašně jednoduché...byla jsem hrozně mladá a hrozně bezstarostná, až pitomá, nebudu lhát.... a v podstatě se rozhodlo za mě...Vlastně, něco bych odkázat mohla..... nelituju ničeho, co mě v životě potkalo........protože to nemá nejmenší smysl... ; ) (Dotazník č.3)

4.
Ak sa rozhodnete byť matkou, podporím Vás, pomôžem radou, budem Vám držať palce, veď byť matkou to je to najkrajšie poslanie, ale ak nie, nebuďte nešťastné, nie každý sen je splniteľný. (Dotazník č.4)

5.
Ak máte nablízku človeka, na ktorého pomoc sa bude môcť po pôrode i neskôr pri výchove dieťatka spoľahnúť, určite neváhajte a nebojte sa stať sa matkou. Tehotenstvo je nádherné a neopakovateľne krásne obdobie a prípadné fyzické bolesti a námahy po pôrode budú stonásobne odmenené radosťou a šťastím, aké vám môže darovať iba vaše dieťatko. (Dotazník č.5)

6.
Budúcim mamičkám veľa zdravia, šťastia a podpory nielen od partnera, ale i rodiny a spoločnosti. (Dotazník č.6)

7.
- zvážiť svoj zdravotný stav, zistiť či skutočne chcem byť matkou, som psychicky zrelá,           zvládnem materstvo i ochorenie
-konzultovať s odborníkmi - reumatológ, gynekológ prípadne psychológ
-zvážiť rodinné zázemie a finančnú situáciu
-zodpovedať si na otázku: zvládnem situáciu a prijmem skutočnosť, ak moje dieťa bude choré
-odber autológnej pupočníkovej krvi /zmrazená placentárna krv/
-starostlivo zvážiť lekára - pôrodníka, výber nemocnice -/nadštandardné služby/
-hodnotenie okolia či reumatička má právo stať sa matkou a následné hodnotenie jej správania ponechať na okolie a nezaťažovať sa rečami, ktoré časom nastanú /to nie je problém matky - rodiča, ale okolia/
-bolesť, únava a možno i iné nepredvídateľné situácie v živote a problémy, ktoré nastanú s istotou môžem povedať, že stoja za úsmev, pohladenie, rozžiarené očká nášho dieťaťa
-dieťa obohatí svet dospelého, naučí ho veľa veciam - zodpovednosti za druhého, presnosti, pozornosti, naučí ho viac dávať ako prijímať, človiečik poskytuje priestor, dáva možnosť byť tu pre neho, pomáhať mu, učiť ho spoznávať a objavovať svet spoločne
-okamihy v živote - počutie a videnie drobčeka na pôrodnom sále, neskôr, ak povie slovo mama, chytí za ruku alebo dá čokoládovú pusu je niečo neopísateľné, nezabudnuteľné a nedá sa ničím nahradiť
-pocit byt matkou treba zažiť a nezabudnúť ďakovať za najväčší a najúžasnejší DAR ŽIVOTA
(Dotazník č.7)

8.Ak máte silu a odhodlanie, tak neváhajte stať sa rodičom.(Dotazník č.8)

9.Verit na vlastny instinkt, dobre nacuvat svojmu telu, pocas celeho tehotenstva ani raz nezapochybovat nad spravnostou vasho rozhodnutia. Sama seba prekvapite co vsetko zvladnete, kam az siahaju vase moznosti a schopnosti prichodom toho maleho batozka do vasho zivota. Vsetkym Vam drzim palce. (Dotazník č.9)

10.Vždy to treba skúsiť, stojí to určite za to.(Dotazník č.10)

11.Nech sa držia rád lekára, ale aj svojho inštinktu. (Dotazník č.11)

12.Dovoľujem  si povzbudiť všetky nastávajúce mamičky, aby sa nevzdávali a nebáli sa tehotenstva, a hlavne sa tešili na svoje bábätká , veď reuma nie je „smrteľná“ choroba ako HIV, AIDS..., dá sa to zvládnuť za pomoci lekárov - reumatológa, gynekológa a najbližšej rodiny ;o) (Dotazník č.12)

13.Rozhodnúť sa správne ak túžia po dieťatku, správne načasovanie a konzultácia s lekárom môžu zabrániť stresu a obavám, či moje dieťatko bude zdravé aj po agresívnej liečbe. (Dotazník č.13)

14.Maminky, nebojte se. Lehce se to říká, protože i já se bála, že to nedopadne... ale i přes to, že mám oba kolenní i kyčelní klouby od mých 19 let vyměněné, zkusila jsem to - ortoped mě ujišťoval, že postavení umělých kloubů těhotenství neovlivní a opravdu neovlivnilo. Kdybych měla více informací o těhotenství s RA již v 90. letech, myslím, že bych těhotenství zkusila již dříve. V rozhodnutí ohledně těhotenství mi pomohl  kongres IOYR (pozn.: Medzinárodná organizácia reumatickej mládeže) ve Švýcarsku /2004/, kde jsem dostala spoustu informací a zjistila, že těhotenství při RA je docela normální. Hodně mi pomohlo a pomáhá, že mám vedle sebe chápající lidi. Velmi důležité je zázemí v rodině, které ovlivňuje také zdravotní stav i psychiku. Pomohla mi i víra. Víra v Boha, v sebe, nepropadat pesimizmu J. (dotazník č.14)

15.Aby zvážily své síly a uvažovaly, kdo jim bude pomáhat, až to budou potřebovat. Jinak - myslím si, že jestli není nemoc v aktivní fázi, je nesmysl zříci se mateřství           (dotazník č.15)

16.Odkázala by som každej reumatičke ktorá túži byť mamičkou, aby si za svojim snom išla. Veľa ľudí si možno bude klopať po hlave, že chorá žena chce byť mamičkou, ale to má pravo každá žena! My, reumatičky sme silné a bojovné ženy a zvládneme omnoho viac, ako si ľudia myslia. Hlavne sa na tehotenstvo treba pripraviť a milovať svoje zlatíčko od začiatku a ono vám bude odmenou za Vaše bolestiJ Budúce mamičky do toho!!!! Nevzdávajte sa! ( ja som sa po prvom potrate nevzdala a o tri mesiace už som bola opäť tehotná a môj Jonáško už 5 a pol mesiaca spinká v postieľke) (dotazník č.16)


Späť na predchádzajúcu stránku